اخبار سیاست خارجی - جو سازی رسانه های ترک بر علیه ایران در ماجرای «هالک بانک»
ایران فساد اقتصادی در ترکیه را مدیریت می کند!

در حالی که اخیرا مقامات قضایی ترکیه از یک فساد اقتصادی در «هالک بانک» یکی از بزرگترین بانکهای این کشور پرده برداشته اند، اکنون رسانه های این کشور در حال جوسازی بر علیه ایران و به ویژه سفیر ایران در آنکارا هستند و به نوعی قصد دارند که سفیر ایران در ترکیه را با جریان این فساد اقتصادی مربوط کنند.

به گزارش تابناک تودی زمان ترکیه در مطلبی تحت عنوان «سفیر ایران مدیریت هوشمندانه هالک بانک را تحسین کرد» سعی بر آن کرده است که به نوعی پای سفیر ایران را به موضوعی که اخیرا در این بانک رخ داده است باز کند.

 

اخبار,اخبار سیاست خارجی,نقش ایران فساد اقتصادی در ترکیه

این نشریه با بازخوانی سخنان حدود یک ماه قبل سفیر ایران در جمع اعضای انجمن خبرنگاران دیپلماتیک در سفارت ایران در آنکارا، در خصوص روابط خوب این بانک با ایران و تجار ایرانی، گویا سعی بر آن دارد که اینگونه القا کند که ایران و مقامات ایرانی مستقر در آنکارا احتمالا از جریانات این فساد بانکی در ترکیه باخبر بوده و حتی خود آن را مدیریت میکرده اند.

علیرضا بیگدلی سفیر ایران در ترکیه، در 29 نوامبر در جمع خبرنگاران حاضر در سفارت ایران عنوان کرده بود که: مدیریت خوب هالک بانک، نقش مهمی در روابط خوب بین ایران و ترکیه بازی میکند و این بانک از مسیر مراودات خود با ایران عواید خوبی کسب میکند. هالک بانک یک نمونه از همکاری های موفق با ایران در میان نهادهای اقتصادی ترکیه است.

بیگدلی همچنین در این دیدار گفته بود: متعاقب توافق ایران با 5+ 1 ریسک مراودات با ایران کاهش خواهد یافت و در نتیجه سایر بانکهای ترکیه در کنار هالک بانک میتوانند برای انجام مراودات با ایران همکاری کنند. اما وی تاکید کرده بود که هالک بانک همچنان نقش مهم خود را در روابط خوب بین ایران و ترکیه خواهد داشت.

بیگدلی همچنین خبر از حضور ظفر چاگلایان، وزیر اقتصاد ترکیه، در ایران در 15 و 16 ژانویه داده بود و عنوان کرده بود که این سفر به منظور بررسی راههای افزایش مراودات بین دو کشور بعد زا کاهش تحریم ها خواهد بود.

حال تودی زمان ترکیه با بازخوانی این سخنان، آن هم بلافاصله بعد از ماجرای فساد اقتصادی در هالک بانک، گویا اینگونه القا میکند که ایران و مقامات ایرانی در جریان این موضوع بوده اند. به ادعای این روزنامه رضا ضراب، تاجر ایرانی که در همین رابطه بازداشت شده است، مشغول پولشویی به نفع ایران بوده است و رقم 137 میلیون لیره ترکیه به فرزندان سه وزیری که آنها نیز بازداشت شده اند رشوه پرداخت کرده است.

این در حالی است که روابط ایران و ترکیه در زمان تحریم های غرب علیه ایران، به شدت زیر نظر و فشار ایالات متحده بوده است، تا جایی که صادرات طلای ترکیه به ایران در قبال دریافت نفت، مستقیما مورد تحریم ایالات متحده قرار گرفت.

همچنین بخش خصوصی ایران اکنون در ترکیه صاحب شرکتهایی است که مشغول انجام امور اقتصادی و تجاری معمول در این کشور هستند.

حال با توجه به همه این مسائل، سوال اساسی در اینجا است که چرا این نشریه ترک، قصد دارد با بازخوانی سخنان سفیر ایران، آنه هم تنها به فاصله چند روز از بلند شدن سر و صدای فساد مالی در هالک بانک، این موضوع را به مقامات ایرانی مرتبط کند. آنهم در شرایطی فرزندان سه تن از وزرای دولت اردوغان و بسیاری دیگر از تجار ترک، در این ماجرا دستگیر شده اند؟
 اخبار سیاست خارجی -تابناکتاريخ : | | نویسنده : iapess |
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
مدیریت پروژه و کنترل پروژه و اهمیت آن
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.