یک جامعه شناس کرمانشاهی تعدادی از مزایا و معایب تکثر تعداد فرزندان یک خانواده را مورد ارزیابی قرار داد.

دکتر بهرام نوابی فر در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه کرمانشاه، به بیان دلایل کاهش جمعیت خانواده‌ها در سال‌های اخیر پرداخت و گفت: مسائل معیشتی، سطح سواد، هنجارهای موجود در جامعه، رسانه‌ها و وسایل ارتباط جمعی و ... در تعداد اولاد خانواده نقش مهمی دارد.

به گفته این جامعه شناس کرمانشاهی فرزند دار شدن در دنیای امروز مشکلات و دغدغه‌های خاص خود را دارد، چراکه تولد فرزندان جدید نیازمند برنامه ریزی‌های خانواده و آینده نگری آنها است.

وی مسائل اقتصادی را درصدر مسائل خانواده‌ها برای فرزند آوری قرار داد و گفت: در جامعه امروز خانواده‌ها قبل از فرزندآوری باید به این نکته توجه داشته باشند که چه میزان از درآمد یا معیشت خو د را به فرد جدید اختصاص خواهند داد.

نوابی فر افزود: با افزایش تعداد فرزندان خانواده سرانه معیشت به ازای هر نفر کمتر می‌شود و همین مسئله از اصلی‌ترین مسائل عدم رغبت خانواده‌ها به فرزند آوری یا داشتن فرزندان بیشتر است.

وی افزود: علاوه بر مسائل معیشتی مسائل مربوط به تربیت فرزندان هم خانواده‌ها را از داشتن فرزندان بیشتر منصرف می‌کند.

این جامعه شناس کرمانشاهی معتقد است: هرچه سطح سواد خانواده‌ها بیشتر باشد با برنامه ریزی بیشتری نسبت به فرزند دار شدن اقدام می کنند، چراکه خانواده‌هایی که از سطح سواد بیشتری برخوردارند بیشتر دغدغه جامعه پذیری و تربیت فرزندانشان را دارند.

وی در ادامه از دید دیگری به تعداد فرزندان یک خانواده نگاه کرد و از این دیدگاه داشتن فرزند زیاد را یک امتیاز بزرگ دانست و گفت: در دین مبین اسلام تاکید زیادی بر فرزندآوری شده، اما باید این مسئله به تناسب وضعیت معیشتی خانواده و توانایی والدین برای تربیت فرزندان باشد.

نوابی فر گفت: کم بودن تعداد فرزندان یک خانواده در مواردی می‌تواند تنش زا باشد، چرا که ممکن است به یک دلیل خاص مثل بیماری، تصادف و... یکی از فرزندان خانواده از بین برود که این مسئله خانواده را با تنش‌های روحی و روانی مواجه خواهد کرد و اگر خانواده تک فرزند هم باشد این مسئله تشدید می شود.

وی در ادامه گفت: تکثر فرزندان یک خانواده علاوه بر اینکه فرزندان را از نعمت داشتن خواهر و بردار برخوردار می کند، بخشی از بار تربیت فرزندان کوچک تر را بر دوش فرزندان بزرگتر می اندازد.

نوابی فر معتقد است: شیرینی داشتن خواهر و برادر حلاوت بیشتری به خانواده می بخشد و پایگاه عاطفی خانواده را محکم تر می کند.

وی گفت: گرچه تعداد فرزندان یک خانواده می تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی باشد اما در مجموع فرزند زیاد داشتن خانواده را با مشکلات اقتصادی و فرهنگی و... مواجه می‌کند و در مقابل آن نیز تک فرزندی می تواند خانواده را در معرض تنش‌ها و مشکلات ناخواسته قرار دهد، چرا که به هر دلیل ممکن است یک فرزند نتواند همه آن چه را که خواسته والدینش است، برآورده کند.

نوابی فر افزود: خانواده‌ها باید با توجه به شرایط اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و... خود و با در نظر گرفتن این موارد نسبت به انتخاب تعداد فرزندان خود اقدام کنند تا ضمن فراهم نمودن شرایط مناسب زندگی برای آینده فرزندانشان، در سال‌های آینده نیز با پشیمانی مواجه نشوند.


تاريخ : | | نویسنده : iapess |
رپورتاژ
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
مدیریت پروژه و کنترل پروژه و اهمیت آن
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
تبلیغ در اینستاگرام | برش لیزر | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | گنج یاب |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.