وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت: اگر قرار است دانشگاه ما دانشگاهي باشد كه نيروي منتظر تربيت كند بايد به محتوا و نيز شكل و مناسبات آن توجه كرده و آن را بومي كنيم و راهي جز اين نيز وجود ندارد.

به گزارش ايسنا، كامران دانشجو در مراسم بزرگداشت ياد و خاطره استاد شهيد مطهري در دانشگاه افسري امام حسين (ع) با طرح اين سوال كه اساسي‌ترين مشكل دانشگاه‌هاي ما چيست؟ اظهار كرد:‌ اگر درد را درست بشناسيم درمان را هم مي‌توان پيدا كرد. در زمان قاجار فردگرايي در كشور وجود داشت كه در دوران پهلوي به غرب‌ستايي تبديل شد و دانشگاه در زمان رضا خان در اوج غرب‌گرايي عينا تقليد شد. هم در محتوا و هم در شكل و ظاهر و هيچ كس به فكر نيفتاد كه دانشگا‌ه‌ها را بومي كند.

وي با بيان اين‌كه «بومي كردن دانشگاه يعني حركت در مرزهاي دانش براي تعالي بشريت و ساري و جاري بودن احكام الهي در دانشگاه» افزود: 30 از انقلاب گذشت، اما پس از آن نيز هنوز كسي به فكر بومي كردن دانشگاه نيفتاد. دو مولفه اساسي براي بومي كردن دانشگاه‌ها وجود دارد كه يكي محتوا، يعني علوم انساني كه جهت را مشخص مي‌كند و بقيه علوم ابزاري است براي حركت در آن جهت. ما در انسان شناسي، هستي شناسي و در روش‌شناسي با غرب تفاوت داريم و تفاوت ما با آن‌ها زيربنايي است،‌ بايد محتواي علوم انساني در دانشگاه‌هاي اسلامي شود، اما نه به اين معنا كه علوم غربي را كنار بگذاريم، يعني غرب‌زدگي‌ زدايي كنيم نه غرب‌زدايي.

وي ادامه داد: در شكل و ظاهر دانشگاه‌ها نيز بايد تغييراتي اجرا شود، خيلي‌ها سعي كردند و سعي مي‌كنند كه بگويند همين كه است درست است. اما در شكل و مناسبات دانشگاه نيز بايد تحولات اساسي صورت گيرد.

وزير علوم با بيان اين‌كه «امام (ره) به مشاركت زن و مرد در جامعه اشاره كردند» گفت:‌ مشاركت با اختلاط تفاوت دارد، هيچ كسي جلوي مشاركت زن و مرد را نگرفته است اما در هيچ كجاي انديشه امام، اختلاط را نمي‌بينيد و امام و بلكه هيچ يك از مراجع تقليد آن را جايز نمي‌دانند. مشاركت به معناي همكاري و همفكري كردن زن و مرد در تعالي كشور است اما اختلاط يعني مناسبات زن و مرد و دختر و پسر به سبك غربي و بدون در نظر گرفتن پاكدامني و عفت و بدون حياء‌ در نگاه، گفتار و رفتار.

وي ادامه داد: شان انسان به عبوديت انسان است،‌ انسان توحيدي، بايد و نبايد دارد و همين بايد و نبايد‌ها شان انسان را مي‌سازد. آزادي مطلق شان چهارپايان است، ‌خداوند به انسان اختيار داده و انسان در مقابل آن مسوول است، ‌آزادگي ارزشمند است و آزادي مسووليت دارد. در چگونگي از استفاده از علم نيز بايد و نبايد وجود دارد،‌ يعني دانش را نمي‌توان براي سلطه بر انسان‌هاي ديگر بكار برد چرا كه هدف از خلقت انسان سلطه بر ديگران نبوده است. با اين نگاه علم انحصاري مي‌شود چراكه نگاه سلطه‌گر است اما با نگاه توحيدي علم در خدمت انسان و كرامت انسان است.

دانشجو تصريح كرد: اگر قرار است دانشگاه ما دانشگاهي باشد كه نيروي منتظر تربيت كند بايد به محتوا و نيز شكل و مناسبات آن توجه كرده و آن را بومي كنيم و راهي جز اين نيز وجود ندارد. دشمنان اعتقادات جوانان ما را با علوم انساني مورد هدف قرار دهند. 33 سال از انقلاب گذشته است اما اين سوال باقي است كه چرا تنها يك دانشگاه دخترانه بايد داشته باشيم. نگاه نكنيم كه چون 70 سال در كشور اين‌گونه بوده است پس اين يك هنجار است بلكه بايد تغيير كند و راه آن بومي‌كردن دانشگاه‌ها است.

وي در ادامه به موضوع شهادت پرداخت و با طرح اين سوال كه چرا شهادت قداست دارد، گفت: عده‌اي مي‌خواستند در يك دوره هفت و هشت‌ساله‌اي شهادت را يك امر دفعي و هيجاني و يك اتفاق قلمداد كنند در حالي كه اتفاق بر اثر غفلت و جهالت است، اما آيا واقعا عاشورا چنين بوده است؟ فرهنگ شهادت را ما از عاشورا داريم، آيا عاشورا يك اتفاق بود، شهادت نتيجه بلافصل شناخت است. آن هم نه شناخت با حواس ظاهري بلكه شناختي كه از مسير عقل مي‌گذرد و از ضمير قلب برمي‌آيد.

دانشجو با بيان اين‌كه «جان دادن در راه مطاع دنيايي اوج بي‌خردي است» تاكيد كرد: ‌شهادت بر مبناي غفلت نيست. شهيد اين گوهر حيات يعني جان را در مسير انبياء و براي اجرا شدن احكام الهي و برپايي حكومت مهدي موعود مي‌دهد. دانشگاه نيز اگر در اين مسير حركت كند قداست پيدا مي‌كند.

وي همچنين گفت: ما اگر در مسيري حركت كنيم كه استكبار حركت كرد با ما كاري نخواهند داشت. ولي در غير اين صورت اول تطميع مي‌كنم بعد تهديد، پس از آن ترور شخصيتي اگر نشد و هر يك از آن‌ها جواب نداد دست به ترور فيزيكي مي‌زنند شهيد يك كتيبه نيست كه به زمان بسپاريم، بلكه عين خون در رگ‌هاي جامعه جاري است و شهيد قصه نيست براي خوابيدن و اگر هم قصه باشد، قصه‌اي است براي بيدار شدن و برخاستن تشري است به نشستگان و بي‌تفاوتان و معبري است براي رسيدن به ابتداي آشنايي و پايان همه جدايي‌ها.

در اين مراسم سردار جعفري فرمانده كل سپاه، سردار رحيم‌صفوي مشاور عالي مقام معظم رهبري، مخبر دزفولي دبير شواري عالي انقلاب فرهنگي، خانواده شهيد تهراني‌مقدم و جمعي از فرماندهان و اساتيد دانشگاه امام حسين (ع) حضور داشتند.

در پايان اين مراسم از سردار رحيم صفوي دستيار و مشاور مقام معظم رهبري و برخي ديگر اساتيد نمونه دانشگاه تقدير شد.تاريخ : | | نویسنده : iapess |
رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
تومور اربیت ، علائم ، درمان و جراحی آن ها
مدیریت پروژه و کنترل پروژه و اهمیت آن
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.